Gynostemma królewska. Stymulowanie pracy serca

Gynostemma może zawierać ponad 80 różnych rodzajów saponin. Ponadto posiada wiele aminokwasów, witamin i minerałów, które są bardzo ważne dla zdrowia człowieka: witamina B1, witamina B2, witamina C, karoten, wapń, sód, żelazo, fosfor, selen, magnez, cynk, potas, mangan i inne.
Gynostemma królewska. Zioło na serce
Gynostemma (Jiaogulan) działa wzmacniająco na serce. Wpływa na układ krwionośny redukując lepkość płytek krwi powstających w szpiku kostnym. W procesie zwanym agregacją płytek krwi, przyklejają się one do uszkodzonej tkanki zapoczątkowując proces krzepnięcia i przyspieszając gojenie się ran. Gynostemma hamuje proces agregacji płytek krwi, co może redukować tworzenie się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Blaszki powstają przez nagromadzenie tłuszczu i komórek krwi. Może to prowadzić do ataków serca oraz zawałów w przypadku ograniczenia przepływu w naczyniu krwionośnym. Badania laboratoryjne wykazały również, że Gynostemma powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych - co zarówno może obniżać ciśnienie krwi oraz zmniejszać obciążenie serca.Badania przeprowadzone w Japonii i Chinach wykazują, że Gynostemma obniża lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL, zły cholesterol) oraz podwyższa lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL, dobry cholesterol). Wskaźnik całkowitej skuteczności osiągnął 94,8% po zastosowaniu farmaceutycznym oraz klinicznym. Wywiera wpływ na efekt przystosowania do metabolizmu tłuszczów, chroni przed utlenianiem lipidów i obniża odkładanie tłuszczu w naczyniach krwionośnych. Właśnie dlatego Gynostemma pentaphyllum skutecznie przeciwdziała miażdżycy, chorobie wieńcowej serca, otyłości itp. Stanowi znakomite naturalne wsparcie leczenia tych schorzeń.
Hipercholesterolemia
W innym badaniu klinicznym wykazano, że wodny ekstrakt z Gynostemmy posiada właściwości obniżające poziom cholesterolu i trójglicerydów. 129 pacjentów podzielono na dwie grupy. Jedna z nich otrzymywała Gynostemmę a druga placebo. Po miesiącu u pacjentów przyjmujących zioło stwierdzono istotne statystycznie obniżenie poziomu całkowitego cholesterolu i trójglicerydów w porównaniu z grupą kontrolną. W innym badaniu łączne podawanie Gynostemmy i shan zha (crataegus, głóg) również obniżyło poziom trójglicerydów i cholesterolu.Przebadano wpływ saponin wyizolowanych z Gynostemmy na metabolizm lipidów u zwierząt, których dieta zawierała olej kukurydziany i była bogata w cukier. Dieta bogata w cukry i tłuszcze wywoływała hiperlipidemię i uszkodzenie wątroby przez wzrost GTP w osoczu oraz gromadzenie nadtlenków lipidów w wątrobie. Podanie saponin wyizolowanych z Gynostemmy obniżyło poziom trójglicerydów w osoczu, zawartość nadtlenków lipidów, całkowity cholesterol, fosfolipidy i GPT u zwierząt karmionych tłustym i bogatym w cukry pożywieniem.
Dostępne formy Gynostemmy
Gynostemme królewską można nabyć w formie wyciągu i suszu, a także sadzonek lub nasion do własnej hodowli.Hodowla Jiaogulan
Ostatnio postanowiłem sprawdzić drugi sposób, gdyż jest znacznie bardziej ekonomiczny. Oto moje pierwsze wnioski.Oprócz korzyści zdrowotnych jest to roślina wyjątkowo ładna, ale nie może stać w pełnym słońcu - musi o nie walczyć. W innym przypadku zwinie listki i nie będzie prezentować się tak okazale. Lubi ziemię przepuszczalną i przycinanie, które pobudzą ją do wzrostu. Oczywiście wszystkie ścinki (świeże bądź suszone) należy spożywać w formie herbaty lub sałatki/surówki. Ja ścinki mieszam z zieloną herbatą i z takiego miksu przygotowuje napar herbaciany.
Aktualizacja: przesadziłem z przycinaniem i moja sadzonka obumarła ;) Warto o tym pamiętać...
Komentarze
Prześlij komentarz