Gynostemma królewska. Stymulowanie pracy serca

Aktywne biologicznie składniki zawarte w Gynostemmie królewskiej to saponiny. Ta duża grupa związków chemicznych charakteryzuje się ogólną zdolnością do tworzenia konsystencji podobnych do mydlin po zmieszaniu z wodą i wstrząśnięciu. Saponiny wykazują różnorakie działanie, w tym tak pozytywne jak wzmocnienie układu odpornościowego.

Gynostemma może zawierać ponad 80 różnych rodzajów saponin. Ponadto posiada wiele aminokwasów, witamin i minerałów, które są bardzo ważne dla zdrowia człowieka: witamina B1, witamina B2, witamina C, karoten, wapń, sód, żelazo, fosfor, selen, magnez, cynk, potas, mangan i inne.

Gynostemma królewska. Zioło na serce

Gynostemma (Jiaogulan) działa wzmacniająco na serce. Wpływa na układ krwionośny redukując lepkość płytek krwi powstających w szpiku kostnym. W procesie zwanym agregacją płytek krwi, przyklejają się one do uszkodzonej tkanki zapoczątkowując proces krzepnięcia i przyspieszając gojenie się ran. Gynostemma hamuje proces agregacji płytek krwi, co może redukować tworzenie się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Blaszki powstają przez nagromadzenie tłuszczu i komórek krwi. Może to prowadzić do ataków serca oraz zawałów w przypadku ograniczenia przepływu w naczyniu krwionośnym. Badania laboratoryjne wykazały również, że Gynostemma powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych - co zarówno może obniżać ciśnienie krwi oraz zmniejszać obciążenie serca.

Badania przeprowadzone w Japonii i Chinach wykazują, że Gynostemma obniża lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL, zły cholesterol) oraz podwyższa lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL, dobry cholesterol). Wskaźnik całkowitej skuteczności osiągnął 94,8% po zastosowaniu farmaceutycznym oraz klinicznym. Wywiera wpływ na efekt przystosowania do metabolizmu tłuszczów, chroni przed utlenianiem lipidów i obniża odkładanie tłuszczu w naczyniach krwionośnych. Właśnie dlatego Gynostemma pentaphyllum skutecznie przeciwdziała miażdżycy, chorobie wieńcowej serca, otyłości itp. Stanowi znakomite naturalne wsparcie leczenia tych schorzeń.

Hipercholesterolemia

W innym badaniu klinicznym wykazano, że wodny ekstrakt z Gynostemmy posiada właściwości obniżające poziom cholesterolu i trójglicerydów. 129 pacjentów podzielono na dwie grupy. Jedna z nich otrzymywała Gynostemmę a druga placebo. Po miesiącu u pacjentów przyjmujących zioło stwierdzono istotne statystycznie obniżenie poziomu całkowitego cholesterolu i trójglicerydów w porównaniu z grupą kontrolną. W innym badaniu łączne podawanie Gynostemmy i shan zha (crataegus, głóg) również obniżyło poziom trójglicerydów i cholesterolu.

Przebadano wpływ saponin wyizolowanych z Gynostemmy na metabolizm lipidów u zwierząt, których dieta zawierała olej kukurydziany i była bogata w cukier. Dieta bogata w cukry i tłuszcze wywoływała hiperlipidemię i uszkodzenie wątroby przez wzrost GTP w osoczu oraz gromadzenie nadtlenków lipidów w wątrobie. Podanie saponin wyizolowanych z Gynostemmy obniżyło poziom trójglicerydów w osoczu, zawartość nadtlenków lipidów, całkowity cholesterol, fosfolipidy i GPT u zwierząt karmionych tłustym i bogatym w cukry pożywieniem.

Dostępne formy Gynostemmy

Gynostemme królewską można nabyć w formie wyciągu i suszu, a także sadzonek lub nasion do własnej hodowli.

Hodowla Jiaogulan

Ostatnio postanowiłem sprawdzić drugi sposób, gdyż jest znacznie bardziej ekonomiczny. Oto moje pierwsze wnioski.

Oprócz korzyści zdrowotnych jest to roślina wyjątkowo ładna, ale nie może stać w pełnym słońcu - musi o nie walczyć. W innym przypadku zwinie listki i nie będzie prezentować się tak okazale. Lubi ziemię przepuszczalną i przycinanie, które pobudzą ją do wzrostu. Oczywiście wszystkie ścinki (świeże bądź suszone) należy spożywać w formie herbaty lub sałatki/surówki. Ja ścinki mieszam z zieloną herbatą i z takiego miksu przygotowuje napar herbaciany.

Aktualizacja: przesadziłem z przycinaniem i moja sadzonka obumarła ;) Warto o tym pamiętać...

Komentarze

Efektywne leczenie chorób sercowo-naczyniowych jest oparte na 3 niezbędnych fundamentach
» Zrozum » Zastosuj » Zdrowiej » Recepta w skrócie

I. II. III.
Eliminacja czynników szkodliwych
Po pierwsze nie szkodzić niszczącym nadmiarem wolnych rodników!
Dieta prosercowa, przeciwmiażdżycowa, pozawałowa (niskotłuszczowa, niskocholesterolowa)
Jadłospis ma m.in. wspierać obniżenie we krwi cholesterolu całkowitego, ldl, trójglicerydów i homocysteiny przy jednoczesnym podniesieniu hdl, ustabilizowanie ciśnienia krwi i przeciwdziałanie zlepianiu się płytek krwi. Normalizacja stężeń cholesterolu powinna być dwukierunkowa - obniżać produkcję cholesterolu w wątrobie oraz wychwytywać, wiązać i uniemożliwiać zwrotne wchłanianie cholesterolu zawartego w żółci
Prosercowy styl życia...
... to codzienne nawyki przedłużające życie!
Używki (alkohol, tytoń, kofeina, narkotyki) » dozwolone tylko czerwone wino w minimalnej dawce lampka dziennie
Stres » ruch, zioła i techniki relaksacyjne
Nadwaga, otyłość » ruch i dieta
Ograniczona podaż zwierzęcych tłuszczy nasyconych (tłuste mięsa), produktów wysoko przetworzonych i konserwowanych zawierających cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, białą mąkę, sól i tłuszcze trans (utwardzony lub uwodorniony na etykiecie)
Optymalna podaż płynów (30ml na kg), koenzymu Q-10 (brokuły, sardynki), omegi-3 i innych tłuszczy nienasyconych (ryby, siemię lniane, oleje roślinne), antyoksydantów (owoce, warzywa i zioła » resweratrol, likopen, taksyfolina, witamina C i E), witamin z grupy B (produkty pełnoziarniste i zwierzęce, warzywa liściaste i strączkowe, orzechy, drożdże) fitoestrogenów (siemię lniane, produkty pełnoziarniste), fitosteroli (oleje roślinne, sezam, orzechy), błonnika pokarmowego (owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste), minerałów (potas, magnez, selen, miedź)
Wsparcie dietoterapii ziołami prosercowymi: zielona herbata, czystek, głóg, czosnek, ginko biloba, imbir, mniszek lekarski, ostropest plamisty, gynostemma i złożone kompleksy ziołowe jak Abana
Dbałość o odpowiednie zakwaszenie żołądka poprzez regularną podaż produktów gorzkich i kwaśnych (kiszonki, przyprawy trawienne, woda z octem jabłkowym lub sokiem z cytryny)
Poranna pobudka prokrążeniowa. W łóżku krótka gimnastyka na leżąco: spokojne przeciągnięcie się, podniesienie rąk do góry, przyciągnięcie kolan do piersi i opuszczanie złączonych kolan z prawej i lewej strony tułowia. Powolne przyjęcie pozycji siedzącej i kilka skłonów z dotknięciem czołem kolan. Masaż całego ciała w pozycji stojącej zawsze w kierunku serca np. szorstką rękawicą. Na świeżym powietrzu (balkon lub otwarte okno) 10-minutowa gimnastyka rozciągająca z głębokim oddychaniem (wdech nosem, wydech ustami)
Regularna aktywność aerobowa, 3x w tygodniu po 30 minut z tętnem 130 uderzeń na minutę nie przekraczając 80% tętna maksymalnego wyliczanego wg wieku: 220-wiek, 35 lat to max 185, z tego 80% to 148 uderzeń/minuta. Pływanie, chód, bieg, gimnastyka. Zmiana nawyków ruchowych np. zamiast windy schody, dalsze parkowanie auta od domu lub pracy, wysiadanie z komunikacji miejskiej na wcześniejszym przystanku itp.
Przygotowanie do regenerującego snu. Wywietrzyć sypialnie, spać przy otwartym oknie i/lub wieczorny spacer. Unikać przed snem ostrego światła (TV, komórka) i toksyn (używki). Mała odżywcza kolacja, najlepsze połączenie proregeneracyjne to produkty białkowe z warzywami nieskrobiowymi
Pamiętać o świadomym i pełnym oddychaniu, 5-10-minutowych przerwach co godzinę w trakcie statycznej pracy siedzącej (nogi ułożyć powyżej poziomu serca), higienie jamy ustnej i natychmiastowym leczeniu chorób dziąseł, przyzębia i zębów

Szczegóły » Dieta na serce i krążenie + Prosercowy styl życia »

Najpopularniejsze artykuły na Cholesterol-Dieta.blogspot.com

Błonnik witalny & Gynostemma królewska. Suplementacja synergiczna

Abana. Naturalna mieszanka ziołowa na serce i cholesterol

Jak wyleczyć miażdżycę? Sposób potwierdzony badaniami!DOŁĄCZ DO NAS ↓