Błonnik witalny. Niezbędne, roślinne włókna pokarmowe

Instytutu Żywności i Żywienia określa dzienne zapotrzebowanie na błonnik (włókna pokarmowe) na poziomie 18g. WHO zaleca 20-40g. Przeciętnie Europejczyk zjada go… 6-8 g, czyli dużo poniżej wszelkich norm. Dietetycy wskazują jako wygodną alternatywę dodatkową suplementacje preparatami z błonnikiem.

Błonnik regulatorem...

Ludzie jedzący dużo błonnika uśmiechają się częściej niż ci, których dieta jest uboga w tę substancję twierdzi prof. Andrew Smith z Cardiff University w Walii. Wybrani przez niego ochotnicy w wieku od 30 do 80 lat przez 4 tygodnie jedli na śniadanie 40g bogatych w błonnik płatków zbożowych z otrębami. W tym samym czasie inne osoby z grupy kontrolnej spożywały zwykłe kanapki z białego pieczywa. Eksperyment wykazał, że bogata w błonnik dieta nie tylko sprawia, że ludzie są mniej zmęczeni, ale także rzadziej cierpią na depresję. Ponadto jedzenie błonnika poprawia pamięć i szybkość kojarzenia faktów. Taką rewelacyjną poprawę zdrowia można osiągnąć zapewniając odpowiednią podaż włókien z ich jakichkolwiek innych źródeł jak owoce, warzywa, zboża, ziarna, nasiona. Często wykorzystywanymi składnikami suplementów błonnikowych są nasiona babki płesznik i jajowatej np. Błonnik witalny »

Błonnik na cukrzycę, otyłość i zaburzenia lipidów

Najnowsze amerykańskie badania miały pomóc w ocenie wpływu błonnika na zdrowie osób, które z powodu cukrzycy II mają wysokie ryzyko chorób serca. Badania przeprowadzono w grupie 78 chorych na cukrzycę typu II, o średniej wieku 59 lat. Przez 90 dni podawano im płynny preparat z błonnikiem roślinnym - w dwóch lub trzech 5-gramowych dawkach na dzień, na 5-10 minut przed jedzeniem. Na początku i na końcu badań wszystkim zmierzono ogólny poziom cholesterolu, poziom dobrego i złego cholesterolu oraz trójglicerydów. U osób stosujących preparaty odchudzające z błonnikiem odnotowano nie tylko spadek ogólnego poziomu cholesterolu czy trójglicerydów, ale też korzystne zmiany w proporcjach LDL i HDL. Poziom złego cholesterolu spadł średnio o 29%, natomiast poziom dobrego podniósł się o 22%.

Pod tym względem preparaty odchudzające z błonnikiem działały bardziej wszechstronnie, niż leki obniżające poziom cholesterolu, zaznaczają autorzy badań. Medykamenty najczęściej powodują spadek poziomu LDL, natomiast nie wpływają na poziom HDL. Dlatego badacze uważają, że osoby z umiarkowanie wysokim poziomem cholesterolu mogą stosować preparaty z błonnikiem alternatywnie do leków.

Terapia synergiczna z błonnikiem witalnym

Błonnik witalny, czyli ziarna babki płesznik i jajowatej warto łączyć w kuracje złożone z roślinnymi źródłami ochronnych antyoksydantów np. z ziół. Przykładowe zestawy to Błonnik + Gynostemma » lub Błonnik + Abana »

Komentarze

Efektywne leczenie chorób sercowo-naczyniowych jest oparte na 3 niezbędnych fundamentach
» Zrozum » Zastosuj » Zdrowiej » Recepta w skrócie

I. II. III.
Eliminacja czynników szkodliwych
Po pierwsze nie szkodzić niszczącym nadmiarem wolnych rodników!
Dieta prosercowa, przeciwmiażdżycowa, pozawałowa (niskotłuszczowa, niskocholesterolowa)
Jadłospis ma m.in. wspierać obniżenie we krwi cholesterolu całkowitego, ldl, trójglicerydów i homocysteiny przy jednoczesnym podniesieniu hdl, ustabilizowanie ciśnienia krwi i przeciwdziałanie zlepianiu się płytek krwi. Normalizacja stężeń cholesterolu powinna być dwukierunkowa - obniżać produkcję cholesterolu w wątrobie oraz wychwytywać, wiązać i uniemożliwiać zwrotne wchłanianie cholesterolu zawartego w żółci
Prosercowy styl życia...
... to codzienne nawyki przedłużające życie!
Używki (alkohol, tytoń, kofeina, narkotyki) » dozwolone tylko czerwone wino w minimalnej dawce lampka dziennie
Stres » ruch, zioła i techniki relaksacyjne
Nadwaga, otyłość » ruch i dieta
Ograniczona podaż zwierzęcych tłuszczy nasyconych (tłuste mięsa), produktów wysoko przetworzonych i konserwowanych zawierających cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, białą mąkę, sól i tłuszcze trans (utwardzony lub uwodorniony na etykiecie)
Optymalna podaż płynów (30ml na kg), koenzymu Q-10 (brokuły, sardynki), omegi-3 i innych tłuszczy nienasyconych (ryby, siemię lniane, oleje roślinne), antyoksydantów (owoce, warzywa i zioła » resweratrol, likopen, taksyfolina, witamina C i E), witamin z grupy B (produkty pełnoziarniste i zwierzęce, warzywa liściaste i strączkowe, orzechy, drożdże) fitoestrogenów (siemię lniane, produkty pełnoziarniste), fitosteroli (oleje roślinne, sezam, orzechy), błonnika pokarmowego (owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste), minerałów (potas, magnez, selen, miedź)
Wsparcie dietoterapii ziołami prosercowymi: zielona herbata, czystek, głóg, czosnek, ginko biloba, imbir, mniszek lekarski, ostropest plamisty, gynostemma i złożone kompleksy ziołowe jak Abana
Dbałość o odpowiednie zakwaszenie żołądka poprzez regularną podaż produktów gorzkich i kwaśnych (kiszonki, przyprawy trawienne, woda z octem jabłkowym lub sokiem z cytryny)
Poranna pobudka prokrążeniowa. W łóżku krótka gimnastyka na leżąco: spokojne przeciągnięcie się, podniesienie rąk do góry, przyciągnięcie kolan do piersi i opuszczanie złączonych kolan z prawej i lewej strony tułowia. Powolne przyjęcie pozycji siedzącej i kilka skłonów z dotknięciem czołem kolan. Masaż całego ciała w pozycji stojącej zawsze w kierunku serca np. szorstką rękawicą. Na świeżym powietrzu (balkon lub otwarte okno) 10-minutowa gimnastyka rozciągająca z głębokim oddychaniem (wdech nosem, wydech ustami)
Regularna aktywność aerobowa, 3x w tygodniu po 30 minut z tętnem 130 uderzeń na minutę nie przekraczając 80% tętna maksymalnego wyliczanego wg wieku: 220-wiek, 35 lat to max 185, z tego 80% to 148 uderzeń/minuta. Pływanie, chód, bieg, gimnastyka. Zmiana nawyków ruchowych np. zamiast windy schody, dalsze parkowanie auta od domu lub pracy, wysiadanie z komunikacji miejskiej na wcześniejszym przystanku itp.
Przygotowanie do regenerującego snu. Wywietrzyć sypialnie, spać przy otwartym oknie i/lub wieczorny spacer. Unikać przed snem ostrego światła (TV, komórka) i toksyn (używki). Mała odżywcza kolacja, najlepsze połączenie proregeneracyjne to produkty białkowe z warzywami nieskrobiowymi
Pamiętać o świadomym i pełnym oddychaniu, 5-10-minutowych przerwach co godzinę w trakcie statycznej pracy siedzącej (nogi ułożyć powyżej poziomu serca), higienie jamy ustnej i natychmiastowym leczeniu chorób dziąseł, przyzębia i zębów

Szczegóły » Dieta na serce i krążenie + Prosercowy styl życia »

Najpopularniejsze artykuły na Cholesterol-Dieta.blogspot.com

Błonnik witalny & Gynostemma królewska. Suplementacja synergiczna

Abana. Naturalna mieszanka ziołowa na serce i cholesterol

Jak wyleczyć miażdżycę? Sposób potwierdzony badaniami!



DOŁĄCZ DO NAS ↓